Zagadnienie kreacji pieniądza jest nierozłączne z pojęciem inflacji. Związek jest dość prosty, im więcej pieniędzy znajduje się na rynku, tym wyższe są ceny. Dzieje się tak ponieważ ilość pieniędzy na rynku odzwierciedla wartość produktów jakimi się na tym rynku obraca, a jeśli ilość pieniędzy się zwiększa nie zwiększając przy tym ilości produktów to większa ilość pieniędzy odzwierciedla tę samą wartość realną. Pieniądze dostarczane są na rynek prawie zawsze poprzez kredyt a więc niemałe znaczenie mają tutaj także kredyty gotówkowe.

Za kreację pieniądza odpowiada Bank Centralny, to on ustala stopy procentowe dyktując tym samym warunki na jakich Banki komercyjne oferują swoim klientom kredyty gotówkowe czy lokaty. Teoretycznie stopy procentowe ustala się w zależności od kondycji gospodarki, kiedy gospodarka się rozwija stopy procentowe się podnosi aby trochę ją schłodzić i przygotować skuteczne narzędzie do walki z kryzysem. W momencie podniesienia stóp procentowych ludziom zaczyna się bardziej opłacać oszczędzać ponieważ lokaty są wyżej oprocentowane, z drugiej strony mniej opłaca się brać kredyty gotówkowe. Kiedy bank centralny podnosi stopy procentowe to Banki komercyjne mogą nałożyć większe koszty na swoich klientów a więc kredyty będą droższe przez co konsumpcja będzie się mniej opłacać. Schładzanie gospodarki za pomocą stóp procentowych to narzędzie niezwykle niebezpieczne ponieważ bez większego przemyślenia użyte może doprowadzić do sytuacji, w której ludzie tak mocno zaczną oszczędzać że konsumpcja wyhamuje na tyle że w efekcie firmy nie będą miały gdzie sprzedawać swoich produktów i zaczną zwalniać ludzi przez co koło się zatacza i otrzymamy w efekcie kryzys gospodarczy.

Podczas kryzysu gospodarczego ważnym celem polityki pieniężnej jest zachęcenie ludzi do korzystania z kredytów gotówkowych i zwiększenia przez nich konsumpcji przez co firmy będą miały gdzie sprzedawać a więc powód do zwiększenia produkcji i rozkręcenia gospodarki. Aby zniechęcić ludzi do oszczędzania trzeba obniżyć stopy procentowe przez co lokaty szybko staną się słabiej oprocentowane ponieważ banki lubią maksymalizować swoje zyski i dawać od siebie najmniej jak to możliwe co jest uzasadnione z biznesowego punktu widzenia. Obniżanie chęci do oszczędzania wiąże się z dodatkową kreacją pieniądza. Kiedy banki udzielają większej ilości kredytów dostarczają tym samym pieniądze na rynek przez co tymczasowo tego pieniądza jest więcej, może się to okazać dobrym rozwiązaniem ponieważ kredyt gotówkowy trzeba spłacić a więc prędzej czy później pieniądze zostaną wycofane z rynku i nie wpłyną na inflację. Bardziej niebezpieczny jest “dodruk pieniędzy” czyli sytuacja w której pieniądze są po prostu wpompowywane w rynku bez konieczności ich zwrotu, już nieraz działania takie doprowadziły to bardzo dużych poziomów inflacji.