Nazwa „kredyt samochodowy” może być nieco myląca i wprowadzać w błąd potencjalnego kredytobiorcę. Trafniejsze jest tu zamienne nazewnictwo „kredyt motoryzacyjny”. Dlaczego? Ponieważ pieniądze pozyskane z takiego kredytu mogą być przeznaczone na zakup dowolnego pojazdu z silnikiem, nie koniecznie musi to być samochód. Za kredyt samochodowy kupimy również maszyny budowlane, traktory, kombajny, motocykle, skutery, czy nawet łodzie motorowe. Gdzie złożyć wniosek?

Drugim zaskoczeniem może być tutaj fakt, że po kredyt samochodowy wcale nie musimy udać się do tradycyjnego banku. Autoryzowane salony samochodowe również są do tego świetnym miejscem. Kupując samochód z salonu mamy możliwość skorzystania z kredytu z banku samochodowego. Niektóre marki posiadają własne banki, są to na przykład Toyota, Fiat, Fort, Opel i wiele innych.

Koszty kredytu samochodowego.

Jak w przypadku każdego kredytu musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami takimi jak oprocentowanie i prowizja. Prowizję pobiera bank za udzielenie kredytu i zazwyczaj jest ona na poziomie od 2 do 5%. Prowizja jest rozkładana na wszystkie raty kredytu, albo też dodana jest do pierwszej raty. Oprocentowanie kredytu samochodowego zazwyczaj mieści się w przedziale od 5 do 10% w skali roku. Zanim więc wybierzemy konkretny bank, warto zapoznać się z ofertami kilku i sprawdzić, który z nich ma najatrakcyjniejsze warunki kredytowe.

Ubezpieczenie kredytu.

Do dodatkowych kosztów można zaliczyć ubezpieczenie kredytu samochodowego, które jest obowiązkowe dla wszystkich kredytobiorców. Bank wymaga ubezpieczenia kredytu jak i nabytego pojazdu. Cesja polisy autocasco to jedna z głównych form zabezpieczenia się banku na wypadek uszkodzenia pojazdu. Jeśli pojazd ulegnie zniszczeniu, wówczas ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie na konto banku. Musimy pamiętać, że wiążąc się z bankiem umową kredytową, dopóki jej nie spłacimy, pojazd nie jest naszą własnością. Inną formą zabezpieczenia jest depozyt karty pojazdu. Jeśli kredytobiorca zaprzestanie spłacać raty kapitałowo – odsetkowe wówczas bank może przejąć samochód. Dodatkowe ubezpieczenia powodują, że koszt kredytu wzrasta. Tym bardziej, przed podjęciem decyzji o kredycie dokładnie sprawdźmy czego będzie oczekiwał wybrany przez nas bank.

Istotny jest również fakt, że nawet po podpisaniu umowy kredytowej, można od niej odstąpić w ciągu 14 dni, bez podawania powodu. Jeśli więc nie jesteśmy do końca pewni słuszności swej decyzji, warto skorzystać z możliwości jaką daje nam zapis w ustawie o kredycie konsumenckim.